
Syrop z cebuli z miodem, cytryną i kurkumą
Na zdrowie!
– PRZEPISY PODSTAWOWE –
Myślę, że każdy z nas ma lepsze bądź gorsze skojarzenia związane z syropem z cebuli. Co wiem na pewno to fakt, że przepis na taki lek przekazywany jest z pokolenia na pokolenie a wiele osób w tym ja, przekonanych jest o jego działaniu. Pójdę nawet o krok dalej i powiem, że działa lepiej niż większość syropów na odporność oferowanych w aptekach. Cebula to źródło witaminy C i substancji bakteriobójczych, dlatego syrop stosuje się przy przeziębieniach a kurkuma i miód to naturalne antybiotyki.
Spójrzmy prawdzie w oczy zapachu cebuli się nie pozbędziemy, ale możemy go zneutralizować a smak syropu urozmaicić za pomocą przypraw. Podejmujemy próbę na przygotowanie syropu, który ładnie wygląda i dobrze smakuje.
Oryginalny przepis znajdziecie u Pana Tabletki (przepis znajdziesz TUTAJ). Zachęcam was do odwiedzenia jego bloga, gdyż ma świetne naturalne sposoby na wiele dolegliwości.
Jeśli chodzi o dawkowanie, Pan Tabletka, który jest farmaceutą, radzi by u dorosłych syrop stosować 3-6 razy dziennie po jednej łyżeczce. Powinno się go pić w cyklu 7-14 dni i zrobić przerwę. Jeśli chodzi o stosowanie u dzieci, my podawaliśmy taki syrop od pierwszego roku życia w razie potrzeby 3 razy dziennie po łyżeczce, gdyż jest na miodzie i tak jak Pan Tabletka wspomina zastosowaliśmy się do zasady: „dobrze, żeby dziecko miało już wcześniej kontakt z każdym ze składników, zanim podasz je wszystkie na raz w syropie”.

SKŁADNIKI
PRZYGOTOWANIE
- Przygotuj 1/2 litrowy słoik, najlepiej wyparz go wrzątkiem.
- Pokrój cebulę, imbir, kurkumę i cytrynę w plastry. (Dzięki temu syrop będzie klarowny bez małych pływających elementów i łatwiej namówić na niego dzieciaki)
- Wkładaj warstwami do słoika: cebulę, czosnek, imbir, goździki, cynamon i cytrynę. Każdą warstwę polej odrobiną miodu. Tak układaj do samej góry. Na końcu włóż do słoika, jeśli używasz gałązkę rozmarynu i gwiazdkę anyżu.
- Następnie całość ugnieć w słoiku i zalej miodem. Zalej wszystko sokiem wyciśniętym z cytryny.
- Zostaw syrop odkręcony na 24 godziny na zewnątrz, po czym przełóż do lodówki.

Uwielbiam, stosuję!! Pije go nawet mój 4-latek 🙂
Ale ciesza mnie takie komentarze! Pozdrawiam serdecznie <3
Syrop Twojego przepisu momentalnie postawił mnie na nogi!
W porównaniu do tego, który pamiętam z dzieciństwa naprawdę dobrze smakuje (to na pewno ten miód!) 😉
Dziękuję.
Nawet nie wiesz jak sie ciesze! Duzo zdrowka! J
Jak długo może stać taki syrop?
Trzymać w lodowce?
Hej, syrop ten nie nadaje sie do dluzszego przechowywania, zacytuje tutaj pana tabletke, autora orginalnego przepisu: „Tak przygotowany syrop – jest gotowy do picia już po jakichś 2h – ale mocy nabiera po 24-48h.
Przez ten pierwszy okres (24h) trzymamy go w temperaturze pokojowej (nie zakręcaj go bo może zrobić się cebulowe wino) i później przekładamy do lodówki (można szczelnie zakręcić).
Po 48h, można syrop odsączyć przez gazę i zostawić sobie tylko klarowny płyn.
Syrop z cebuli według tej receptury – nie nadaje się do dłuższego przechowywania – ponieważ używamy stosunkowo mało cukru. Wypij go do końca i zrób nowy 🙂”
Pozdrawiamy, J&K
Witajcie! Już drugi sezon pijemy syrop- pomaga i super smakuje! 🙂 poleciłam to chyba wszystkim w rodzinie 😄 pozdrawiamy z Roztocza👨👩👧👦
Hej Ewa,
dziekujemy bardzo za komentarz, cieszy nas to ogromnie, ze syrop i u was zagoscil na stale! Pozdrawiamy Cie serdecznie, tymczasowo z Krosna 🙂
J&K