4.4
(12)

Lody w Wiedniu

Jesteś w Wiedniu i masz ochotę na lody? Ale gdzie tu pójść? 

Jeśli tu zaglądasz jesteś pewnie takim samym smakoszem lodów jak i my. Jak już się wybrać na lody to na te najlepsze, prawda? W tym wpisie przeprowadzimy Cię przez nasze ulubione lodziarnie w Wiedniu. Znajdziesz zarówno większą włoską cukiernie z lodami jak i małe przytulne lodziarnie. Mieszkamy w Wiedniu od parunastu lat. Przez ten czas przeszliśmy przez wiele miejsc, tych z polecenia i tych, które akurat były po drodze. Postanowiliśmy się z Tobą podzielić naszymi spostrzeżeniami. Poniżej znajdziesz naszych 5 faworytów. 

Veganista

Na pierwszym miejscu stawiamy Veganista.

Na lody z VEGANISTA trafiliśmy już wiele lat temu jak był jeszcze tylko jeden punkt sprzedaży przy Neustiftgasse 23 w 7-mej dzielnicy. Wybieraliśmy się tam na lody, choćby miało to oznaczać, że musimy przejechać przez pół miasta. Dzisiaj mamy jeden punkt sprzedaży tuż za rogiem a jest ich teraz już w sumie dwanaście. 

Veganista specjalizuję się, jak sama nazwa na to wskazuję, w wyrobie lodów na bazie roślinnej. Używane są wyłącznie świeże i w miarę możliwości regionalne produkty, w składzie nie znajdziecie żadnych sztucznych dodatków. Lody przygotowywane są codziennie na świeżo głównie z mlekiem sojowym. Dla ludzi z alergią na produkty sojowe dostępne są alternatywy z mlekiem owsianym, migdałowym, ryżowym jak i również sorbety bez dodatku mleka. Znajdziesz tutaj też lody słodzone cukrem brzozowym, syropem klonowym i syropem z agawy.

Lokale Veganista są małe, zazwyczaj możesz tu tylko odebrać lody i usiąść na pobliskiej ławeczce lub zabrać je do domu. Zazwyczaj jest to pomieszczenie z jedną większa ladą i dwojgiem uśmiechniętych sprzedających, nic więcej. Do wyboru masz 18 smaków, od tych klasycznych takich jak czekolada czy truskawka do bardzo wyszukanych np. sorbet lawendowy. Nie jesteś pewien czy będzie ci smakowało? Poproś o próbkę i wybierz tylko te smaki, które na daną chwilę Ci odpowiadają. Jeżeli wybierasz się do Veganista możesz spodziewać się nie małej kolejki, ale uwierz nam, naprawde warto sie w niej ustawić!

Aktualną listę punktów sprzedaży znajdziesz na stronie Veganista: https://www.veganista.at/shops

Ferrari Gelato

Na drugim miejscu na naszej liście lodów w Wiedniu stawiamy Ferrari Gelato. 

Lokal ten, prowadzony przez włochów w pierwszej dzielnicy Wiednia, był u nas długo na pierwszym miejscu. Początkowo był to niewielki lokal przy Krugerstrasse 9, który przyciągał klientów przepysznymi lodami i niepowtarzalną, rodzinną atmosferą. W środku maszyny do robienia lodów, długa lada z lodami i parę krzeseł. Wszyscy gromadzili się przed wejściem przy czterech małych stolikach i rozkoszowali się kremowymi lodami popijając espresso. Ze względu na ogromną popularność, Ferrari Gelato zostało przeniesione dwie przecznice dalej na Annagasse 2. Nowy lokal jest dużo większy, znajdziesz w nim już nie tylko przepyszne lody i espresso ale i świeżo pieczone ciasta. 

W Ferrari Gelato znajdziesz zarówno lody robione z mlekiem jak i sorbety, które nie zawierają laktozy. Sorbety zawierają do 70% owoców i dosładzane są miodem. 

Adres: Annagasse 2, 1010 Wien

URL: http://www.ferrari-gelato.at 

Gelateria La Romana 

Na trzecim miejscu stawiamy Gelateria La Romana, bardzo ładne i przytulne miejsce z bardzo dobrymi lodami. Ciekawym i smacznym dodatkiem jest płynna czekolada, którą na zamówienie, mogą być polane twoje lody. 

Gelateria La Romana nasuwa się automatycznie gdy jesteśmy w okolicy Mariahilferstrasse (ulica ‘zakupowa’). Gdy pada deszcz siadamy w środku i pijemy do naszych lodów gorącą czekoladę, a przy ładnej pogodzie siadamy przy jednym ze stolików na zewnątrz. 

Miejsce to polecamy na chwilę odpoczynku od zgiełku panującego na i w okolicy Mariahilferstrasse. 

Adres: Stiftgasse 15/17 Wien

URL: https://www.gelateriaromana.com/43-ice-cream-shop-wien.php

Eissalon Tuchlauben

Na czwartym miejscu wkraczamy w austriackie tradycje, kawiarnię Tuchlauben. Miejsce to wtopiło się w wizerunek jednego z najstarszych zakątku Wiednia. Eissalon Tuchlauben jest podtrzymywany przez rodzinną tradycję od 1962 roku. Dzisiaj, prawie 60 lat później, jak wybieramy się na lody w Wiedniu do Tuchlauben w słoneczny dzień, liczymy się z tym, że napotkamy niemałą kolejkę do witryny z lodami. W lokalu tym znajdziesz kilka stolików z miejscami do siedzenia w środku jak i mały ‘ogródek’ z dodatkowymi stolikami przy ulicy. 

Adres: Tuchlauben 15, 1010 Wien

URL: http://eissalon-tuchlauben.at

EIS Greissler

Ostatnim już miejscem na lody w Wiedniu na naszej liście, które chcemy wam polecić, jest EIS Greissler. Mały lokal, otworzony w centrum Wiednia przy Rottenturmstrasse 14 w 2011 roku przyciągną do siebie miłośników lodów z Wiednia i okolic. W 2011 roku za każdym razem jak przechodziliśmy w okolicy, widzieliśmy nie małą kolejkę do tego jednego malutkiego lokalu po lody o niespotykanych smakach (pomarańczowo lawendowe, o smaku oleju z pestek dyni, jabłkowo rabarbarowe i wiele innych). Dzisiaj spotykamy małe wózki z lodami od EIS Greissler w całym mieście, niezależnie czy jesteśmy w centrum miasta czy w parku Schönnbrunn na spacerze. 

W ostatnich latach doszły 2 dodatkowe punkty sprzedaży w Wiedniu, poniżej znajdziesy listę adresów w Wiedniu:

  • Rottenturmstrasse 14, 1010 Wien
  • Mariahilferstrasse 33, 1060 Wien
  • Neubaugasse 9, 1070 Wien
URL: https://www.eis-greissler.at/en/stores/ 

Jak oceniasz nasz wpis?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić wpis!

Średnia ocena wpisu 4.4 / 5. Liczba ocen: 12

Jak do tej pory nie ma żadnych ocen. Bądź pierwszy/pierwsza!