
Domowy chleb na zakwasie
z chrupiącą skórką
– PRZEPISY PODSTAWOWE –
Od zawsze podziwiałam ludzi, którzy pieką swój chleb. Wizja świeżo upieczonego chleba zawsze wzbudzała w moim serduchu uczucie ciepła, domu i rodzinnej atmosfery. Zawsze też miałam w głowie zakorzenioną myśl, że pieczenie chleba na zakwasie jest bardzo skomplikowane i czasochłonne. Tak się cieszę, że się myliłam. Jak to się mawia, nie dowiesz się dopóki nie spróbujesz.
Moja przygoda rozpoczęła się przez przypadek. Kiedyś w pracy podszedł do mnie kolega, były agent FBI – nie żartuje – i dał mi do spróbowania kawałek chleba, jeszcze ciepłego, posmarowanego słonym masłem. Skórka była chrupiąca, a smaku nigdy nie zapomnę. Pobiegłam za nim i zapytałam gdzie mogę to cudo dostać. On popatrzył na mnie i z lekkim uśmiechem samozadowolenia na twarzy odpowiedział, że dzisiaj rano go upiekł. Popatrzyłam na niego zastanawiając się czy dzisiaj jest 1 kwietnia – nie był. Bez zastanowienia przekupiłam go kubkiem kawy i chciałam wiedzieć wszystko.
Chleb ten pieczony był w garnku żeliwnym na zakwasie. Aby nie przedłużać, dostałam zakwas, instrukcje jak go dokarmiać, przepis na chleb i uśmiech na zachętę.
Podstawowym składnikiem chleba jest zakwas. Możesz go zrobić samodzielnie lub poprosić kogoś, kto piecze chleb w twojej okolicy, by się z Tobą podzielił. Zerknij tutaj na Zakwasowa Mapa Polski może znajdzie się jakaś dobra duszyczka w pobliżu.

Czas przygotowania
15 min (+24 godz.)

Czas pieczenia
40 min

Porcje
1 bochenek
ZAKWAS
SKŁADNIKI / NACZYNIA
50g letniej wody
wyparzony słoik
łyżkę do zamieszania – najlepiej drewnianą
PRZYGOTOWANIE
- Wymieszaj w słoiku 50 g mąki i 50 g wody i odstaw w ciepłe miejsce.
- Nie zakręcaj słoika, wystarczy, że go przykryjesz go pokrywką.
- Zakwas powinien stać w ciepłym miejscu.
- Przez kolejnych 7 dni powtarzaj tą czynność.
- Dokarmiaj zakwas codziennie taką samą ilościa wody i mąki i odstawiaj niezakręcony w ciepłe miejsce.
- Po tygodniu zakwas powinien nadawać się do pieczenia.
- Jeśli w słoiku będzie zbyt wiele zakwasu – wyrzuć nadmiar, zostaw 4-5 łyżek i dokarm taką samą ilością wody i mąki.
Przygotowany zakwas przechowuj w lodówce. Słoik nie może być zakręcony, gdyż zakwas żyje i potrzebuje powietrza. O zakwas należy się troszczyć. Raz na tydzień, maksymalnie na dwa należy go dokarmić. Im starszy zakwas, tym ma więcej siły. Uzbrój się w cierpliwość.
Dokarmianie jest stosunkowo proste. Dokładnie tak jak przy przygotowaniu zakwasu.
Przygotuj mąkę (jeśli zakwas jest z mąki pszennej – pszenną, żytniej – żytnią itd,), letnią wodę i wagę.
Do zakwasu dodaj TAKĄ SAMĄ ILOŚĆ wagową mąki i letniej wody. Ja dodaje 50 g. Zamieszaj i wstaw z powrotem do lodówki. Ja dokarmiam zakwas zawsze dzień przed planowanym pieczeniem chleba i zostawiam go w temperaturze pokojowej.
Zakwas rozwarstwia się czasami podczas przechowywania w lodówce, wystarczy go zamieszać. Jeśli zauważysz jakiekolwiek ślady pleśni – wyrzuć i zacznij od nowa.
Do przygotowania zakwasu możesz użyć różnych mąk czy mieszanek. Wykaż się kreatywnością. Można też próbować bezglutenowo.
DOMOWY CHLEB
CO NALEŻY WIEDZIEĆ
- Potrzebujesz garnek żeliwny.
- Ciasto wyrasta przez 12- 24 godziny więc wlicz ten czas w przygotowanie.
SKŁADNIKI
100 g mąki pszennej pełnoziarnistej/żytniej/orkiszowej
1 łyżka soli
270 g letniej wody
100 g zakwasu
PRZYGOTOWANIE
- Do miski wlej letnią wodę.
- Do wody dodaj dzień wcześniej dokarmiony zakwas i całość zamieszaj.
- Mąkę wymieszaj z solą i dodaj do wody z zakwasem. Jeśli chcesz dodać jakieś ziarna – teraz jest dobry moment. Wymieszaj wszystko dokładnie rękoma i odstaw miskę przykrywając ją ściereczką na godzinę.
- Po godzinie przełóż ciasto na stolnice podsypaną mąką i zacznij wyrabiać ciasto. Wyrabiaj ciasto, co chwila podsypując mała ilością mąki do momentu aż będzie gładkie i sprężyste.
- Przygotuj miskę lub durszlak, wyłóż ją ściereczką tak, by wystawała poza rant. Posyp ją we wnętrzu mąką i przełóż do niej przygotowane ciasto. Przykryj ciasto i pozwól mu wyrosnąć przez 1-3 godzin w temepraturze pokojowej po czym wstaw do lodówki na 12-24 godziny. Zakwas wsadź z powrotem do lodówki niech sobie odpoczywa do następnego razu.
- Po 12-24 godzinach wyciągnij ciasto z lodówki. Wstaw garnek żeliwny do piekarnika i rozgrzej go do 250 stopni C. Gdy garnek jest gorący wyciągnij go (uważaj, jest naprawdę gorący) wlej na spód parę kropli oleju i włóż do niego ciasto. Ciasto natnij delikatnie nożem (ja nacinam trzy razy). Przykryj garnek pokrywką i wsadź do piekarnika na 20 minut. Po 20 minutach do odkryj i piecz kolejnych 20, by skórka się zarumieniła.
Weź ten przepis jako inspiracje i eksperymentuj z rodzajem mąk i ziaren. Najważniejsze jest to, by się w kuchni dobrze bawić.
Chleb ten najlepiej smakuje jeszcze ciepły z masłem. Mam nadzieje, że pieczenie sprawi wam wiele radochy, tak jak i mi. Spróbujcie – naprawde warto a wykonanie jest dużo prostsze niż wygląda. Jeśli ktoś jest z Wiednia dajcie znać, chętnie podzielę się zakwasem.
Jeśli będziesz przygotowywać domowy chleb na zakwasie z tego przepisu będzie mi mega miło jak oznaczysz mnie na instagramie hashtagami:
#kropipi
#platki_z_mlekiem_foodblog.
Chcesz upiec domowy chleb ale nie wiesz jak się za to zabrać?
Nic się nie martw. Dzięki tej publikacji dowiesz się jak w prosty sposób upiec pyszny domowy chleb z chrupiącą skórką. Szczegółowo opisaliśmy proces robienia chleba na: zakwasie, drożdżach i sodzie w taki sposób, by nawet początkujący piekarz mógł z łatwością się odnaleźć. Krok po kroku udokumentowaliśmy wszystko zdjęciami, by zapewnić wizualne wsparcie w chwili zwątpienia. Pieczenie chleba stało się naszym hobby. Z niewielu składników, odrobiny miłości i czasu powstaje coś niesamowitego. Uważaj bo pieczenie chleba to równie satysfakcjonujące jak i wciągające zajęcie.

Zrobię ☺️
Ale super! Daj znac jak poszlo <3 pozdrawiamy
Też będę próbować 😍 czy 5 dniowy zakwas będzie już się nadawać ?
Ale super! Hmm mysle ze najlepiej sprobowac <3 daj znac jak poszlo 🙂 pozdrawiam
Chleb już czeka w lodówce na pieczenie <3 tylko mam pytanie. Przygotowałam chleb i dokarmiłam zakwas. Czy jak będę piekła za tydzień kolejny to mam dokarmiać dzień przed przygotowaniem czy już po przygotowaniu jak wezmę część zakwasu? Czy przed i po? 🤔
Czesc. Ale sie ciesze! Daj koniecznie znac jak wyszedl 🙂 Jesli chodzi o zakwas, to trzeba go dokarmic jeden dzien przed zagniataniem chleba no i sila rzeczy ja zawsze dokarmiam tez po tym jak wezme wiekszosc na ciasto. Pozdrawiam Cie i zycze wesolych Swiat.
Niestety m nie wyszedl. Zawad mój ma już ponad rok i piekę chleb tradycyjnie. W lodówce w ogóle nie wyrósł szkoda.
Czesc! Kurcze przykro mi to slyszec, nie wiem co moglo pojsc nie tak… a jak pieczesz tradycyjnie? Moze i ja sie czego nowego naucze 🙂
U mnie podobnie – zakwas mam lata, piekę na nim regularnie a niestety z tego przepisu chleb w lodówce po 12h nie drgnął, kolejne kilka godzin w cieple odrobinę urósł, ale nie dość. Bochenek wyszedł mały i niesmaczny. Szkoda 🙁.
Czesc. Dziekuje za feedback i przykro mi ze sie nie udalo. Jakbys miala ochote jeszcze sprobowac mysle, ze warto,by wyrastał przed wlożeniem do lodowki w temperaturze pokojowej. Ja zostawiam na 2-3 godziny na zewnatrz zanim schowam na noc. Pozdrawiam i milego pieczenia
To sample u know. Nie wyrosl w lodowce I upiekl sie kamien. Robilam wszystko zgodnie z przepisem.
Czesc Arla. Przykro mi to slyszec, a zostawialas moze na zewnatrz zanim schowalas do lodowki by troche wyrosl? Myslę, że to może pomoc. Pozdrawiam serdecznie
Proszę powiedzieć czy przed użyciem zakwasu zawsze trzeba go dokarmić i czy muszę go wyciągnąć z lodówki dużo wcześniej.Czy mogę użyć go zaraz po wyjęciu z lodówki? Bardzo dziękuję.
Czesc. Przed uzyciem zakwasu zawsye go dokarmiam dzien wczesniej. Nie wyciagam zakwasu wczesniej tylko wtedy jak zaczynam pryzgotowywac ciasto. Pozdrawiam.
Zrobiłam chleb na 6 dniowym zakwasie i wyszedł dość wilgotny w środku, czy taki miał wyjść?
Szukam przepisu na chleb niewilgotny, neutralny w smaku
Cześć. Kurcze u nas chleb wychodzi suchy w środku, a miałaś wrażenie, że był wyrośnięty?
Pozdrawiam
Faktycznie po wyjęciu z lodówki po 12godz chleb prawie nie wyrósł, ale po przeczytaniu Twojej odpowiedzi, postanowilam zrobic jeszcze raz.
Znowu po wyjęciu z lodówki rano po 12h był prawie w ogóle nie wyrośnięty, więc zostawiłam go w temp.pokojowej na 2h i już zobaczyłam że trochę ruszył, potem włożyłam do piekarnika na godzinę na 50stopni na wyrastanie i już wtedy podwoił swoją objętość i tak to upiekłam.
Wyszedł rewelacja, najlepszy chleb jaki zrobiłam. Dziękuję za podpowiedź: )
Trzeba się trzymać teorii, że nie pieczemy dopóki nie podwoi objętości.
(Do maki pszennej dałam 50g żytniej i 50g pełnoziarnistej )
Czesc Magdalena! Dzieki za komentarz. Tak bardzo sie ciesze, ze wyszedl i smakowal <3 Zycze milego pieczenia.
Witam
!fajny przepis na chlebek,mam pytanie ,mam juz zakwas a teraz chcialbym upiec go rano i wyrobic ciasto wieczorem .Nie mam miejsca w lodowce ,czy moge zostawic go na noc np na oknie?i czy moge tak samo upiec go w patelni zeliwnej ale bez przykrycia .Prosze o szybka odpowiedz jesli to mozliwe
Czesc Luka, mysle ze spokojnie mozesz wzroic ciasto i postawic je w chlodnym miejscu na zewnatrz i rano upiec. Mozesz mysle w patelni zeliwnej tylko pryzkryj folia aluminiowa. Jesli masz mozesz tez uzyc naczynie zaroodporne. Pozdrawiam i daj znac jak wyszlo.
U mnie teraz rośnie💪 😊
Trzymam kciuki 🙂 Daj znac jak wyszlo.
Hej. Super przepis I piekny chlebek. Pieklam dzis na 7 dniowym zakwasie I niestety nie wyszedl…. nie urosl ani troche 🙁 Do tego bardzo towards skorka i lekko mokry w srodku 🙁 Robilam z maki pszennej I owsianej, bo o inna to u nas ciezko 🙁 to jest z tym wyrastaniem ? Ile to ciasto ma wyrosnac? I czy rosnie w lodowce czy podczas pieczenia.
Ale sie nie poddaje, ide zaraz robic kolejny, sprobuje tylko z maki pszennej . Pozdrawiam xx
Cześć Marta! O kurcze, przykro mi słyszeć, że nie wyszedł i bardzo się cieszę, że próbujesz dalej. Ono powinno już w lodówce trochę wyrosnąć. Możesz też spróbować je zagniecione zostawić w mocno posypanej mąką ścierce, w misce na zewnątrz przez parę godzin. Rośnie i jak wyrasta i podczas pieczenia. Trzymam kciuki i pozdrawiam <3
Dziekuje za przepis ;)Mój chlebek wyszedł przepyszny
Dziekuje z calego serducha za komentarz i ciesze sie ze smakowal <3
Ten chleb jest przepyszny!! Uwielbiamy całą rodziną.
Tak bardzo sie ciesze i dziekuje za komentarz!
Witam, jaka make pszenna użyć? Czy 550 wystarczy? Pozdrawiam
Czesc Nicola. Powinno byc w porzadku, lepsza bylaby 750 ale na 550 spokojnie wyjdzie puszysty chleb. Pozdrawiam
Dzień dobry, jestem mistrzynią w pieczeniu ciasta drożdżowego a chleb jest dla mnie Wyzwaniem !
Nie mogę uzyskać w upieczonym chlebie tzw dziur. Gdzie robię błąd ?
Czesc Jolanta. Wiele moze byc czynnikow, zakwas, rodzaj maki, sposob wyrabiania i wyrastania… 🙂 ciezko mi powiedziec – trenuj eksperymentuj i w koncu wyjdzie 🙂
Hej, skorzystałam z Twojego przepisu i po raz pierwszy (a przerobiłam już 20 różnych chlebów) wyszedł mi dokładnie taki jak chciałam ☺️ Pszenicę natomiast zastąpiłam mąką orkiszową, ale i tak wyszedł sztos 😀 dzięki wielkie 🧡